Urychlete si psaní na počítači. Využijte kombinaci několika úhozů na klávesnici a napište v rychlosti znak, který potřebujete. Zapomeňte na složité nastavování klávesnice a jazyků. Naučte se používat nejčastější klávesové zkratky!

Klávesové zkratky s levým Alt

Chcete-li ve Windowsech napsat konkrétní speciální znak, který není umístěn na klávesnici, ve většině případů si vystačíte s kombinací klávesy Alt a numerickou klávesnicí. Stačí tedy jen přidržet klávesu Alt a zároveň naťukat konkrétní číslo. Po puštění všech kláves se vám v textovém (či jiném) editoru objeví daný znak. 

Jak napsat pomlčku

Nejprve si ujasněme rozdíl mezi pomlčkouspojovníkem. Pokud totiž zrovna nepatříte k vystudovaným jazykovědcům, nejspíš nazýváte pomlčkou hned několik vodorovných znaků, jejichž použití se ve skutečnosti podle pravidel českého pravopisu liší.

 

Pomlčka (–)

Pomlčka je dlouhá vodorovná čárka, která obvykle plní funkci oddělování částí projevu. Používá se ale také k uvedení doby, po kterou něco trvá. Např. otevírací doba 8–12 h, utkání Sparta–Slavia apod. V psaném projevu je často chybně nahrazována spojovníkem. Důvodem je často právě komplikované psaní pomlčky (na klávesnici se nachází pouze spojovník).

 

Pomlčku snadno napíšete pomocí klávesové zkratky:

Alt+0150

 

Spojovník (-)

Spojovník se využívá hlavně při spojení dvou výrazů. Např.: Frýdek-Místek, technicko-ekonomický, malíř-lakýrník apod., mohl-li, ping-pong, n-tá odmocnina a další. Jeho napsání je snadné. Na klávesnici má totiž svou samostatnou klávesu, nejčastěji umístěnou u pravého Shiftu (mezi tečkou a Shiftem).

 

Jak napsat svislou čáru oddělující text: |

V psaném projevu se vám čas od času bude hodit oddělovací svislá čára. Nejčastěji se používá v názvech a nadpisech. Např.: Klára Kubáčková | Webařka a copywriterka. Jak ji napsat? 

Alt+124

 

Jak správně napsat krát (×)

Co si budeme povídat. Většina z nás ze zvyku používá při psaní krát klávesu s písmenem X. Pokud ale máte odevzdávat oficiální dokument nebo píšete práci, na které vám záleží, bude se vám hodit klávesová zkratka, pomocí které krát napíšete velmi jednoduše:

Alt+0215

 

Jak napsat hranaté závorky [ ]

Napsat kulaté závorky () za použití klávesy vedle Enteru není pro většinu z nás problém. S hranatými závorkami už je to ale někdy horší. Využijte rychlou zkratku a mějte hranatou závorku napsanou raz dva.

Alt+91

Alt+93

Jak napsat složené závorky { }

Když už jsme u těch závorek, neměli bychom opomenout ani další variantu – složené závorky. Ty napíšete pomocí následující zkratky:

Alt+123

Alt+125

 

Nejčastější zkratky na jednom místě

Získejte praktický návod, díky kterému v rychlosti napíšete jakýkoliv běžně používaný znak. 

Jak napsat stupeň Celsia: °C

Symbol malého kroužku v horním indexu se nejčastěji používá ve spojitosti se stanovením teploty. Napsat ho můžete pomocí levého Altu hned dvěma způsoby:

Alt+0176

Alt+248

Jak napsat zavináč: @

S rozvojem on-line nástrojů a webových aplikací se stále častěji setkáváme s psaním tzv. zavináče. Pro někoho je to denní chleba, jiný tento znak využije jen čas od času. V případě zavináče se vám nejspíš bude hodit umět ho napsat hned dvěma způsoby:

Alt+64

Ctrl+Alt+V

 

Jak napsat anglický znak and: &

Odborně se mu říká ampersand nebo et, čteme jej jako anglické and. Symbol & se stal běžnou součástí psaného projevu nejen v anglických názvech, ale také v češtině. Jeho napsání na české klávesnici není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Alt+38

pravý Alt Gr+C

někdy možné také jako levý Ctrl+Alt+C

 

Jak napsat znak pro euro: €

Euro můžeme bez nadsázky označit jako světovou měnu. Zvládnout napsat na klávesnici jeho znak by proto mělo patřit k základním dovednostem. Využít můžete hned dvě zkratky:

Alt+0128

Ctrl+Alt+E

Jak napsat dolar: $

A u měn ještě chvíli zůstaneme. Euro sice využívá většina z nás častěji, hodit se vám ale může i znak pro dolar:

Alt+36

 

Jak se píše Ochranná známka: ®

Značka, která identifikuje právní ochranu značky prostřednictvím ochranné známky – R v kroužku. Jak ho jednoduše napsat na klávesnici? Opět s levým Altem:

Alt+0174

 

Jak napsat hashtag: #

Hashtag, lidově řečeno křížek nebo mřížka, který se dnes běžně používá na sociálních sítích, snadno napíšete pomocí další klávesové zkratky:

Alt+35

 

Jak napsat šipky: <>

Programátoři je využívají denně. Ostatní na jejich použití narazí jen výjimečně. Přesto se vám znak pro jejich použití může čas od času hodit. Šipky neboli ostré závorky napíšete pomocí následujících zkratek:

Alt+60

Alt+62

 

Jak napsat obrácené lomítko: \

Na klávesnici snadno najdete znak pro lomítko. Současným stisknutím Shiftu a klávesy vpravo od písmene P dosáhnete znaku tohoto znaku: /. Využít můžete i zkratku Alt+47. Někdy se vám ale může hodit obrácené lomítko. To snadno napíšete pomocí zkratky:

Alt+92

 

Jak napsat německé ostré S: ß

Pokud se s němčinou příliš nesetkáváte, nejspíš vás to netrápí. Pro němčináře nebo pro ty, kdo se často setkávají s rakouskými a německými názvy, je ale zkratka pro tzv. ostré S nepostradatelná. Znak napíšete pomocí zkratky:

Alt+0223

 

Další zkratky

ü Alt+0252
„ Alt+0132
‚ Alt+0130
… Alt+0133
† Alt+0134
‰ Alt+0137
÷ Alt+0247

 

đ Alt+0240
± Alt+0177
ń Alt+0241
µ Alt+0181
¶ Alt+0182
î Alt+0238
ă Alt+0227

Klávesových zkratek existuje celá řada. V předchozím souhrnu jsem se pro vás snažila vybrat ty, na které narazíte nejčastěji. Pokud si nejste jistí, jak konkrétní znaky v psaném projevu správně použít, nahlédněte do on-line jazykové příručky Ústavu pro jazyk český na adrese prirucka.ujc.cas.cz.

Stáhněte si seznam nejčastěji používaných zkratek

Hledáte klávesové zkratky každou chvíli? S praktickým návodem, jak psát ty nejčastěji používané při práci už nikdy neztratíte nit.

Kdo jsem

Tvořím obsahové strategie, píšu čtivé texty, ladím grafiku. Jsem copywriterka, UX/UI designerka a webařka v jednom.  Pomáhám vám oslovit čtenáře a přeměnit je ve spokojené zákazníky.

S čím vám pomůžu

Webové stránky

Vytvořím pro vás funkční a poutavý web, který vaše zákazníky osloví. O jeho tvorbu se postarám od začátku do konce. A navíc bude skvěle vypadat.

Propagační materiály

Nový poutač, vizitky, letáky? Udělat dobrý dojem nemusí být složité. Vytvořím textový a grafický návrh, zajistím tisk. A vy se můžete věnovat tomu, co vás baví.

Obsahový marketing

Naplním váš firemní blog, prolinkuji web, připravím PR texty. Zákazníkům představím vaši lidskou tvář, nezapomínám ale ani na SEO.